Kráľovstvo papiera - Klub nadaných detí

Klub nadaných detí Prešov
projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Klub nadaných detí
Prejsť na obsah

Kráľovstvo papiera

Aktivity 2018/2019
Nadané deti v kráľovstve papiera

Podobne ako ORIGAMI (technika skladania papiera) aj pri KIRIGAMI je základným materiálom papier. Rozdielom je naopak potreba nožníc, takže ide vlastne o papierovú vystrihovačku. Zaujímavú „papierovú“ techniku si vyskúšali školáci z Klubu nadaných detí v Prešove.
Pôvod techniky KIRIGAMI je v Japonsku, kde KIRU znamená strihať a KAMI papier. Skúsení umelci vyrábajú z papiera hotové umelecké diela v podobe budov, mestečiek, kvetov a pod. a používajú pritom okrem nožníc aj vyrezávacie nožíky. Papier, ktorý sa na KIRIGAMI používa, by mal byť farebný a mal by mať primeranú hrúbku, aby sa dobre strihal a výtvory aj dobre vyzerali.
Základnými technikami sú skladanie, strihanie, pretláčanie vzorov, pri ktorom vznikajú trojrozmerné objekty, stláčanie papiera z bokov využívané pri tvarovaní uší a nôh zvierat, oslabenie papiera, zakrúcanie či vytáčanie potrebné pri tvarovaní vlasov a rias na maskách, ale i lepenie.

Nadané deti z klubu začali s jednoduchými nenáročnými malými výtvormi, na ktoré použili množstvo farebných papierov a nožnice, až pod rukami malých umelcov vznikali krásne farebné dielka.

Výsledkom usilovnej tvorby boli obdĺžniková sieť, na ktorej si rozcvičili jemnú motoriku a pripravili sa na tvorbu vločiek a ozdôb, ktoré skrášlia vianočnú výzdobu.
Created with WebSite X5
Klub nadaných detí Prešov
Prvý Klub nadaných detí na Slovensku. Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.
KND Prešov
Čo bolo-KND
Koordinátor projektu
Mgr. Ľuboš Lukáč
učiteľ, špeciálny pedagóg
Tel. č.: 0918 640 971
Organizátor KND Prešov
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Ul. SNP 15, 083 01 Sabinov
Návrat na obsah