Kráľovstvo papiera - Klub nadaných detí

Klub nadaných detí Prešov
projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Klub nadaných detí
Prejsť na obsah

Kráľovstvo papiera

Aktivity 2018/2019
Nadané deti v kráľovstve papiera

Podobne ako ORIGAMI (technika skladania papiera) aj pri KIRIGAMI je základným materiálom papier. Rozdielom je naopak potreba nožníc, takže ide vlastne o papierovú vystrihovačku. Zaujímavú „papierovú“ techniku si vyskúšali školáci z Klubu nadaných detí v Prešove.
Pôvod techniky KIRIGAMI je v Japonsku, kde KIRU znamená strihať a KAMI papier. Skúsení umelci vyrábajú z papiera hotové umelecké diela v podobe budov, mestečiek, kvetov a pod. a používajú pritom okrem nožníc aj vyrezávacie nožíky. Papier, ktorý sa na KIRIGAMI používa, by mal byť farebný a mal by mať primeranú hrúbku, aby sa dobre strihal a výtvory aj dobre vyzerali.
Základnými technikami sú skladanie, strihanie, pretláčanie vzorov, pri ktorom vznikajú trojrozmerné objekty, stláčanie papiera z bokov využívané pri tvarovaní uší a nôh zvierat, oslabenie papiera, zakrúcanie či vytáčanie potrebné pri tvarovaní vlasov a rias na maskách, ale i lepenie.

Nadané deti z klubu začali s jednoduchými nenáročnými malými výtvormi, na ktoré použili množstvo farebných papierov a nožnice, až pod rukami malých umelcov vznikali krásne farebné dielka.

Výsledkom usilovnej tvorby boli obdĺžniková sieť, na ktorej si rozcvičili jemnú motoriku a pripravili sa na tvorbu vločiek a ozdôb, ktoré skrášlia vianočnú výzdobu.
Created with WebSite X5
Klub nadaných detí Prešov
Prvý Klub nadaných detí na Slovensku. Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.
Koordinátor projektu
Mgr. Ľuboš Lukáč
učiteľ, špeciálny pedagóg
Tel. č.: 0918 640 971
Organizátor KND Prešov
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Ul. SNP 15, 083 01 Sabinov
Návrat na obsah