Martin Jakubko medzi nadanými deťmi - Klub nadaných detí

Klub nadaných detí Prešov
projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Klub nadaných detí
Prejsť na obsah

Martin Jakubko medzi nadanými deťmi

Aktivity 2018/2019
Martin Jakubko navštívil Klub nadaných detí v Prešove

Bývalý futbalový reprezentant Martin Jakubko bol hosťom nadaných detí v Prešove. Témou ich júnového stretnutia bol futbal.
Talentovaný hráč začínal s futbalom v oddiele v rodnej Chminianskej Novej Vsi, kde ho k najpopulárnejšej hre na svete priviedol jeho otec. Za prešovský Tatran nastúpil premiérovo v sezóne 1999/2000. Neskôr sa Martin Jakubko stal hráčom Banskej Bystrice. Populárny útočník sa s mužstvom následne predstavil v pohári UEFA (kde sa stretol s azerbajdžanským FC Karabach, švajčiarskym FC Wil, portugalskou Benfikou Lisabon, či poľským Groclin Grodzisk).

Odchovanec prešovského futbalu hral za národné mužstvo na majstrovstvách sveta v Južnej Afrike (2010). Za slovenské národné mužstvo odohral 41 stretnutí a strelil 9 gólov.

Najväčší záujem o diskusiu prinieslo rozprávanie o deväťročných skúsenostiach z ruskej ligy (Saturn Ramenskoje, FK Chimki, FK Moskva, Dinamo Moskva, Amkar Perm). Obrovskou motiváciou pre Martina bolo spoznať zaujímavú krajinu, ruský jazyk a v neposlednom rade množstvo športových osobností. Jeho obľúbeným jedlom sa stal tradičný ruský boršč. Obdivuje Moskvu, Petrohrad, či Novosibirsk. Návštevníkom ruskej krajiny by odporučil Sibír a Altay. Počas svojho pôsobenia vo futbale sa naučil, že na prvom mieste v každom klube je tímová práca. Prináša lepšie výsledky. Pilierom mužstva je tréner, dôležitá je obojstranná dôvera a rešpekt. Futbal je mimoriadne náročný šport, keďže sily si musíte rozložiť na celých deväťdesiat minút.
Nechýbalo množstvo otázok o prvej červenej karte, obľúbenom hráčovi (mimochodom je ním Alexander Selichov), rôznych zraneniach, zážitkoch z futbalových zápasov, zo života hráčov a trénerov, o aktuálne neslávnom zostupe Tatrana Prešov do tretej ligy, či športových snoch. Medzi tie splnené patrí jednoznačne spomínaný postup na majstrovstvá sveta vo futbale v Afrike.

Šport priniesol do života Jakubka množstvo kontaktov so športovými osobnosťami. Spoznal napr. mnohých hráčov z hokejového národnému mužstva Ruska (Alexander Michajlovič Ovečkin, Jevgenij Vladimirovič Malkin), ktorí (ako potvrdil) sú napriek športovej sláve skvelí, obyčajní ľudia.

V závere stretnutia s talentovaným slovenským futbalistom Martinom Jakubkom si futbalista vyskúšal rolu prekladateľa – keď mu žiaci diktovali rôzne správy, ktoré musel preložiť do ruského jazyka. Na oko lahodiacu technickú zručnosť previedol skúsený futbalista s loptou priamo v Klube nadaných detí. Lúčenie sprevádzalo spoločné fotografovanie, rozdávanie podpis kariet a želanie talentovaného futbalistu, ktorým je zdravie rodiny. Spoločne veríme, že o Jakubkovi sa ešte dopočujeme; vzhľadom k jeho mimoriadne úspešnej kariére so zahraničnými skúsenosťami mu nadané deti predpovedajú nemenej skvelú kariéru futbalového trénera. Možno už čoskoro.
Created with WebSite X5
Klub nadaných detí Prešov
Prvý Klub nadaných detí na Slovensku. Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.
KND Prešov
Čo bolo-KND
Koordinátor projektu
Mgr. Ľuboš Lukáč
učiteľ, špeciálny pedagóg
Tel. č.: 0918 640 971
Organizátor KND Prešov
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Ul. SNP 15, 083 01 Sabinov
Návrat na obsah