Mimoriadne ženy mesta Prešov - Klub nadaných detí

Klub nadaných detí Prešov
projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Klub nadaných detí
Prejsť na obsah

Mimoriadne ženy mesta Prešov

Aktivity 2018/2019
Nadané deti spoznali zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa nadaní školáci z Klubu nadaných detí venovali nevšedným a významným ženám mesta Prešov. Zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov priblížila deťom renomovaná historička architektúry PhDr. Darina Petranská.
Marcové stretnutie nadaných detí v Prešove sa nieslo v znamení rozprávania o výnimočných ženách mesta Prešov. Pútavé rozprávanie, na slovo vzatej odborníčky na dejiny mesta Prešov, PhDr. Dariny Petranskej prinieslo množstvo životných príbehov žien mesta.

Známou a vplyvnou osobou v meste bola kedysi Alžbeta RAYMANOVÁ. Dcéra prešovského richtára Jána Rotha sa na konci 80. rokov 17. storočia vydala za lekárnika Jána Raymana. Manželom sa (v roku 1690) narodil syn Ján Adam, budúci slávny lekárnik a lekár, ktorý ako prvý na európskom kontinente očkoval proti pravým kiahňam. Alžbeta požívala všeobecnú úctu. Keďže bola ekonomicky zabezpečená, často ju pozývali za krstnú mamu – najmä do chudobných rodín. Sama to považovala za úctu, čo ju zaviazalo k duchovnej a finančnej podpore dieťaťa. Veľmi rada pomáhala.

Prvou dámou Divadla Jonáša Záborského je nepochybne Kveta STRAŽANOVÁ. Herečka účinkuje v divadle od roku 1959 ako členka spevohry a od roku 1961 aj v činohre. Repertoár Pani Herečky je široký a bohatý, od komédie, cez lyrické i tragikomické postavy až po náročné historické postavy, postavy našej i svetovej klasiky. V Divadle Jonáša Záborského už stvárnila okolo 180 postáv. Účinkovala taktiež v mnohých filmoch. Od roku 1989 je zaslúžilou umelkyňou, v roku 1984 získala cenu za zásluhy o rozvoj Prešova, v roku 2003 Štátne vyznamenanie SR Pribinov kríž 2. triedy za významné zásluhy o rozvoj divadelnej, filmovej a rozhlasovej tvorby, v roku 2008 cenu Jozefa Krónera za celoživotné dielo, v tom istom roku získala Cenu primátora mesta Prešov a v tomto roku 2019 sa už čoskoro stane 18. držiteľkou prestížneho ocenenia Kvet Tálie.
Medzi ďalšie osobnosti patrí sestra MARISTELLA – sestrička rádu Congregatio Jesu. Sestra Maristella je organistkou v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove. Dlhú dobu viedla detský a mládežnícky spevácky zbor, ako aj latinský zbor pri Konkatedrále. Organizuje koncerty známych umelcov pre širokú verejnosť. Podieľala sa na založení Občianskeho združenia MAGIS, ktoré sa venuje ženám v núdzi, týraným ženám a obetiam domáceho násilia. Slávna „Whoopi Goldberg Slovenska“ vynikajúco spieva, pútavo rozpráva a je obetavá. V roku 2009 bola ocenená Cenou mesta Prešov.

Lekárka MUDr. Tina NOVÁKOVÁ pochádzala z Gruzínska. O jej osude a osude jej manžela – partizána Jána Nováka bol natočený film Prerušená pieseň. Jej dcéra Inge pracovala ako úspešná psychiatrička. Vnuk Tiny Novákovej – Irakli Eristavi je talentovaný architekt, ktorý zbiera ocenenia na domácej a zahraničnej scéne. Skromná detská lekárka MUDr. Nováková mala ešte dve deti: syn Igor bol známy futbalista, ktorý si zahral v národnom družstve Československa a dcéra Naďa pôsobila ako vysokoškolská pedagogička na miestnej univerzite.

Medzi slávne a uznávané ženy mesta Prešov patrí Alexandra APJAROVÁ. Už v rokoch 1986 a 1987 sa stala Majsterkou Slovenska v modernej gymnastike. Už ako plnoletá si svoje sny začala plniť najprv v Belgicku (tancovala v kabarete), v Londýne (štúdium súčasného tanca), neskôr v Amerike. Tancovala v mnohých súboroch v Brooklyne, New Yorku, Manhattane. Úžasná umelkyňa zaujala svojim výkonom „vzdušným umením“ a vypracovala si svoje originálne číslo – vzdušnú kolísku. S ním zaujala umeleckých vedúcich slávneho kanadského Slnečného cirkusu natoľko, že sa stala prvou Slovenskou, ktorá v ňom dostala angažmán. So slnečným cirkusom vystupovala tri roky v USA a Európe. Svoje číslo predviedla na zimnej olympiáde v Salt Lake City (2002), na odovzdávaní cien Grammy, vystupovaním na inauguračnom plese amerického prezidenta Baraka Obamu, kde sa vznášala nad hlavami prezidentského páru, ale aj nad Stingom, Beyoncé, či Steviem Wonderom.

Rozprávanie o významných ženách mesta Prešov bolo zaujímavé. Životné príbehy priniesli medzi nadané deti zaujímavé skúsenosti, inšpirácie, možnosti. Zaujímavostí je viac než dosť, pretože zoznam významných žien mesta je nekonečný. Dejiny a súčasnosť mesta sú bohaté na rôzne príbehy žien, ktoré majú čo povedať. Medzi významné ženy mesta patrí taktiež Ing. Andrea TURČANOVÁ, ktorá ako prvá žena v histórii Prešova bola zvolená za primátorku (2014).
Created with WebSite X5
Klub nadaných detí Prešov
Prvý Klub nadaných detí na Slovensku. Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.
KND Prešov
Čo bolo-KND
Koordinátor projektu
Mgr. Ľuboš Lukáč
učiteľ, špeciálny pedagóg
Tel. č.: 0918 640 971
Organizátor KND Prešov
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Ul. SNP 15, 083 01 Sabinov
Návrat na obsah