Putovanie regiónom Šariš - Klub nadaných detí

Klub nadaných detí Prešov
projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Klub nadaných detí
Prejsť na obsah

Putovanie regiónom Šariš

Aktivity 2017/2018
Putovanie regiónom Šariša deti zaujalo

Nadaní žiaci základných škôl z Klubu nadaných detí v Prešove spoznávali Šariš. Prostredníctvom Šariš Tour sa oboznámili so zvykmi, tradíciami a známymi-neznámymi pamiatkami šarišského regiónu.
Neodmysliteľnou súčasťou ľudovej kultúry každého regiónu je folklór. Jednotlivé regióny sa odlišujú typickými osobitosťami – zvykmi, obyčajmi, architektúrou, piesňami, nárečím a...najmä krojmi, lebo ako kedysi poznamenal etnograf, folklorista a bojovník za tradičnú kultúru Šariša Ján Lazorík: “... príroda iba jediný raz vytvorila nejakého krásneho motýľa, a potom už nikdy viac druhého takého.“
Kroje zaujali členov Klubu nadaných detí, ktorí sa oboznámili s tradičným šarišským krojom a spoznali jednotlivé časťami odevu. Ženský kroj pozostával z nariasenej sukne, na ktorú bolo potrebné aj tri a pol metra látky. V tej dobe sa riasenie robilo ručne a uväzovala sa v páse. Hornú časť tvorila blúzka zdobená krásnymi ľudovými výšivkami. Ďalšou časťou bol lajblik – vesta, ktorý si obliekali na blúzku. Hlavy mladých, vydatých žien zdobili čepce, staršie ženy zase nosili šatky (hustky) z originálnej látky, ale aj ručne vyšívané. Pokrývku hlavy zvanú parta mala žena na hlave jediný raz v živote, a to v deň sobáša. Bola krásne zdobená, nazývaná diadémom.

Kroj si dievčatá z Klubu nadaných detí Prešov vyskúšali.
V regióne Šariš zostali školáci naďalej predstavením známych – neznámych pamiatok Šariša. Za všetky možno spomenúť napríklad Kaštieľ v Šarišských Michaľanoch, ktorého klenby zdobia zrkadlá, kostol v obci Víťaz, ktorý patrí k najstarším svätyňám v regióne. Medzi významné pamiatky patrí kaštieľ v Krivanoch odkiaľ pochádza aj spomínaný Ján Lazorík. Nemenej zaujalo Mauzóleum rodu Bujanovics v Uzovciach, či stredoveký kostol v Orkucanoch, ktorý mal aj strieľne. Unikátna pamiatka sa však nachádza aj priamo v Prešove, prešovský Suchý mlyn a množstvo iných.

Úlohou žiakov bolo vybrať si jednu z prezentovaných pamiatok a pokúsiť sa ju vlastnoručne farebne nakresliť. Treba povedať, že sa im  naozaj darilo.
Created with WebSite X5
Klub nadaných detí Prešov
Prvý Klub nadaných detí na Slovensku. Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.
Koordinátor projektu
Mgr. Ľuboš Lukáč
učiteľ, špeciálny pedagóg
Tel. č.: 0918 640 971
Organizátor KND Prešov
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Ul. SNP 15, 083 01 Sabinov
Návrat na obsah