Tvorivé písanie - Klub nadaných detí

Klub nadaných detí Prešov
projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Klub nadaných detí
Prejsť na obsah

Tvorivé písanie

Aktivity 2017/2018
V Klube nadaných detí písali tvorivo

Predposledné stretnutie školákov z Klubu nadaných detí v Prešove spríjemnil hosť z akademickej pôdy – doc. PaedDr. Martin Klimovič, PhD., ktorý je vedúcim Katedry komunikačnej a literárnej výchovy na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Témou zaujímavého stretnutia bolo tvorivé písanie.
Nadaných žiakov upútal už v úvode netradičný názov katedry, či pracovná náplň nášho hosťa. Množstvo nových termínov spájajúcich sa s povolaním doc. PaedDr. Martina Klimoviča, PhD. rozpútalo rôzne názory detí i zvedavé otázky. To ešte školáci netušili, čo ich čaká.

Zaujímavou, zábavnou aktivitou spojenou s tvorivosťou sa stalo písanie. Tvorivé písanie nabáda žiakov odhaľovať vlastnú tvorivosť, zapája do aktivity celú osobnosť, jej skúsenosti, emócie, inteligenciu, predstavivosť i obrazotvornosť. Mení čitateľa na spolutvorcu textu.

Jednoduché pomôcky: papieriky, pero plus osobnosť každého žiaka. Keďže sa mysleniu a predstavivosti medze nekládli – začala sa zaujímavá práca, ktorá potešila každého z „klubistov“.
Úlohou nadaných detí bolo na každý z papierikov napísať zviera / vec, ktoré mali charakterizovať štyri vlastnosti. Nečakané zauzlenie pokračovania tejto tvorivej činnosti deti prekvapilo i pobavilo. K určenému slovu LÁSKA mali deti vybrať vhodné vlastnosti, ktoré predtým napísali kamaráti na dané papieriky. „Darovať“ vlastnosti zvierat či vecí slovu láska nebolo jednoduché, zvlášť, keď svoje tvrdenie každé dieťa vysvetľovalo pred kolektívom. O inšpiratívne vlastnosti a originálne vysvetlenia nebola núdza. Uznajte sami: žije u nás doma (každý z nás má doma lásku, či je to ocko, mamka alebo súrodenci), má štyri nohy (dvaja ľudia, ktorí sa majú radi – majú predsa spolu štyri nohy), je malá (nie vždy vydrží láska dlho), je rýchla (niekedy sa zaľúbime na prvý pohľad), ...

Stretnutie s pánom docentom Martinom Klimovičom bolo poučné, zábavné, no žiaľ ubehlo neuveriteľne rýchlo. Inšpiratívne úlohy určite využijeme na vyučovaní slovenského jazyka. Spoločne sa tešíme na ďalšie stretnutia, lebo slovenčina nás baví – učiť sa zábavne, spoločne, nenútene.
Created with WebSite X5
Klub nadaných detí Prešov
Prvý Klub nadaných detí na Slovensku. Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.
Koordinátor projektu
Mgr. Ľuboš Lukáč
učiteľ, špeciálny pedagóg
Tel. č.: 0918 640 971
Organizátor KND Prešov
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Ul. SNP 15, 083 01 Sabinov
Návrat na obsah